یکشنبه بیستم خرداد 1386
بیانیه آقای اسماعیل موسوی

 

بنام خدا

 

بیانیه آقای اسماعیل موسوی نماینده فعالان زیست محیطی و مسئول پروژه خفر

 در نشست پایانی « پروژه دنا و سال 2002» تهران در سالن مجموعه فرهنگی-هنری بوستان نظامی گنجوی  (17 /9 /84):

 

روستای خفر در جنوب غربی استان اصفهان و در 75 کیلومتری شهرستان سمیرم، در دامنه قلل مرکزی دنا واقع گردیده است . شرایط ویژه جغرافیا یی و قرار داشتن در منطقه کوهستانی، آب و هوای روستای خفر در فصل زمستان سرد همراه با ریزش فراوان و مداوم نزولات آسمانی مخصوصا در ارتفاعات مشرف به روستا باعث بوجود آمدن یخچالهای طبیعی و دائمی عظیمی در دره ها و ارتفاعات گردیده است که از ذخایر مهم آبی کشور به شمار می­آید. چشمه ها و جویبارهای حاصله از این منابع و جوشش سفره­های آب زیر­زمینی ، سرچشمه رودخانه های بزرگی است که با گذر از استان اصفهان و عبور از استانهای پایین دست چهار محال و بختیاری و کهگیلویه و بویر احمد و خوزستان آب آشامیدنی و آب مورد نیاز هزاران هکتار از اراضی زراعی در این مناطق را تامین می­نماید.

 

آب و هوای کوهستانی پوشش متنوع گیاهی و وجود پناهگاههای طبیعی فراوان جهت وحوش ، تنوع زیستی منحصر بفردی را در کوهستانهای مشرف به خفر و محدوده روستا به وجود آورده است. وجود گونه­های مختلف گیاهان چوبی وابسته به آبهای جاری، درختچه زارها، گیاهان علفی و دارویی، گیاهان آلپی و زیرآلپی و گونه های زیاد مختص به دنا در این منطقه، همچنین حیوانات وحشی از قبیل بز و کل ، خرس ، گرگ، روباه، گراز، خرگوش، عقاب، کبک و غیره این منطقه را بعنوان یکی از مناطق حساس از نظر تنوع گیاهی و جانوری مطرح نموده است. این تنوع و زیبایی خدادادی با قرارگرفتن در حصار کوهستانی با قلل مرتفع متعدد که همگی بالای 4000 متر ارتفاع دارند بیشترجلوه­گر می­گردد.

 

     

 

 

ارتفاعات حوض دال شمالی، آب اسپید، پوتک، اسد خانی اوارزنی، لوکوره، پازنک، مورگل، بن رود، کل گردل، مورگل شمالی، تل گردل، قزل قله، کمرقبله، هرم،  سه قپ آسمانی، ماش و مرتفعترین قله بخش دنای مرکزی قاش مستان (بیژن3) با 4435 متر ارتفاع روستای خفر را با زیبائیهایش همچون نگینی احاطه کرده است.

 

وجود قلل فوق الذکر و آب و هوای کوهستانی همراه با جوش و خروش رودخانه های پر آب، چشمه های فراوان ، آبشار های زیبا ، غارهای منحصر به فرد همچون غار یخ (با عمق بیش از 200 متر)، پوشش متنوع گیاهی و تنوع جانوری موجود شرایطی را به وجود آورده است که به نظر تمام افرادی که با این منطقه آشنایی دارند روستای خفر یکی از زیبا ترین روستاهای کشور می باشد.

 

 

با وجود تمام این استعداد های خدادادی ، ناشناخته ماندن و بی توجهی به این منطقه، نبود شغل پایدار اهالی را مجبور به ایجاد فشارهای انسانی به محیط زیست اطراف خود نمود. این عوامل باعث تخریب شدید مراتع و کم شدن تعداد جانوران موجود و از بین رفتن بعضی گونه ها در این منطقه گردید.  

 

 

بیکاری و فقر اقتصادی ناشی از آن تعداد زیادی از سرپرستان خانوار و روستائیان را جهت امرار معاش مجبور به ترک خانه و کاشانه به مدت طولانی نمود. این افراد برای کارکردن و تامین مخارج زندگی به بنادر کشورمان و سپس کشورهای حوزه خلیج فارس رفته و عده ای از آنها مقیم آن کشورها گردیدند و تنها برای مدت کوتاهی از سال برای دیدار خانواده به روستا می آیند .مهاجرت کاری مردان به مدت طولانی ،معضلات اجتماعی فراوانی در روستا به وجود آورده است که از آن جمله افسردگی و مشکلات روحی و روانی اکثر خانمهای زحمتکش بدلیل به دوش کشیدن مسئولیت خانواده، سرخورگی کودکان ونوجوانان و بی­میلی به تحصیل، مشکلات جوانان که از اهم آن می­توان به مسا له خانمانسوز اعتیاد اشاره نمود، از نمونه های کاملاً ملموس آن می­باشد.

رشته کوه دنا طی چند سال گذشته جزء مناطق حفاظت شده زیر نظر اداره کل محیط زیست استان کهکیلویه و بویر احمد قرار گرفته است. ولی علیرغم زحمات فراوان محیط به آنان و مسئولین بدلیل دوری روستای خفر و محدوده آن از مرکز این استان (شهرستان یاسوج) باز هم کنترل کافی بر تخریب مراتع و تهدید جانوران و همچنین تخریب منابع خاکی وآبی صورت نگرفته است. علاوه بر آن نبود معیشت پایدار و نا امیدی مردم نسبت به آینده زندگی در روستا، توجیه اهالی هم درپاسداشت این ذخایر ارزشمند تا کنون بی نتیجه وکمرنگ مانده است.

با شروع فعالیت کانون سبز فارس و اجرایی شدن پروژه دنا 2002 در جهت پژوهش و شناسایی دنا و توانمند سازی جوامع محلی با توجه به تلاشهای دلسوزانه و مستمر اعضای محترم این کانون و حضور مداوم در منطقه و بین اهالی روستای خفر و روشنگری و فرهنگ سازی وآگاهی دادن به آنها در جهت شناخت و حفظ حراست منابع و ارائه راهکارهای مناسب نسبت به استفاده از استعداد های بالقوه منطقه، دریچه­ای نو پیش روی مردم ناامید ومحروم این روستا گشود. انقلابی سبز در منطقه و روستای خفر به وقوع پیوست که همراهی صادقانه جوانان علاقه مند در به ثمرنشتن تلاشهای کانون سبز فارس را به همراه داشت.

 

برگزاری جلسات و کارگاههای متعدد در زمینه های زیست محیطی و انجام صعودهای بسیار درجهت شناسایی قلل و مسیرهای موجود و شناسنامه­دارکردن تمام ارتفاعات با پلاک کوبی بر روی آنها در فصول مختلف سال و در شرایط سخت همراه با ممارست و کار بی­وقفه وهدفمند باعث جلب نظر اهالی و ایمان آنها به صداقت و دلسوزی این گروه گردید. ترسیم نقشه دنا و قرار گرفتن در دل بهترین و زیباترین مسیرهای صعود به قلل متعدد مشرف به روستای خفر سیل کوهنوردان و عاشقان طبیعت را به روستا سرازیر نمود.

با تلاش کانون سبز فارس و حمایت آنان گروهی از جوانان علاقه مند به طبیعت و محیط زیست به صورت متمرکز و در قالب تشکلی محلی با نام "سبزیاران دنا "فعالیت خود را در روستا همسو با اهداف کانون آغاز نمود . چاره جوییها و همفکریهای این گروه با کانون سبز در جهت حل معضلات روستا و حضور روزافزون گردشگران چه تفریحی و چه ورزشی جرقه ای شد برای ارائه طرحی در جهت بیشتر کردن حضورگردشگران و استفاده بهینه از آنها در جهت ایجاد منفعت برای روستائیان ، با تلاش کانون سبز فارس نمایندگانی از دستگإههای مختلف دولتی و غیر دولتی همچنین اعضای برنامه عمران سازمان ملل متحد و در راس آنها خانم مهندس دارایی در خفر حضور یافته واز نزدیک محرومیت ساکنین روستا را با وجود این همه ذخایر خدادادی وتهدیدهای جدی زیست محیطی را مشاهده نمودند. پس از آن تلاش در جهت ارائۀ راهکاری مناسب برای حل مشکلات منطقه و ساکنین آن صورت جدی به خود گرفت. حضور پرشور جوانان روستا در کارگاه­های پروژه نویسی که با حمایت قاطع کانون سبز فارس و خانم مهندس دارایی توسط جمعیت اندیشه سبز در شیراز برگزار گردیده بود مقدمات ارائه پروژه­ای همسو با ایده­آلهای محیط زیست جهانی و برنامه عمران سازمان ملل متحد فراهم گرد ید ، با کوشش و ممارست فعا لان زیست محیطی روستا در دو دوره کارگاه شیراز و حمایت حامیان آنان سری سوم کارگاه پروژه نویسی به مدت سه روز با حضور تعداد زیادی از NGO های زیست محیطی از سراسرکشور و کارشناسان ازسازمانهای مختلف و نمایندگانUNDP-SGP و جامعه محلی روستا در خفر دایر و در این دوره طرح مورد نظر با حضور پرشور و همفکری روستائیان تهیه گردید.

 

مشارکت اهالی روستا در هنگام تهیه طرح باعث شد که علاوه بر حضور جمعی مردم و ارائه نظرات و پیشنهادات آنها در تدوین چارچوب اولیه پروژه، دید مردم نیز نسبت به منطقه­ای که در آن زندگی می­کنند تغییر شگرفی پیدا کند.

اثرات آن در برخورد با مسائل زیست محیطی و علاقه مندی به آن و  پیگیری ممتد و عجولانه آنها در اجرایی شدن پروژه قابل توجه و ملموس می باشد . پروژه ای که در نتیجه فعالیت کانون سبز فارس و تلاش بی وقفه فعا لان زیست محیطی روستای خفر تهیه و مراحل نهایی عقد قرارداد آن با برنامه عمران سازماذ ملل متحد طی می نماید سعی دارد با اصل قرار دادن مسئله محیط زیست و حفظ وحراست از تنوع موجود در آن و ایجاد انگیزه در جهت حمایت از ازدیاد نسل آنها و جلوگیری از تخریب منابع، معیشت جدید و پایداری را از طریق فعال نمودن بخش اکوتوریسم در روستا و درآمدزایی از این صنعت نو برای اهالی ساکن در جوار آن فراهم سازد و به تحریک حس حق شناسی از مواهب الهی و پاسداشت آن و فرهنگ سازی و بالا بردن سطح آگاهی عمومی، فشار انسانی را حتی المقدور کم نموده و راه را برای بهره وری بهینه از منابع و پیشرفت فرهنگی اجتماعی و توسعه محلی که توسعه پایدار را به همراه دارد هموار نماید.

توجه به بحث اکوتوریسم در پروژه تهیه شده بدلیل وجود استعداد های متعددی است که تعداد معدودی از آن ذکر گردید .کانون سبز فارس با برگزاری تور دوچرخه سواری کوهستان در حومه دنا یکی دیگر از این استعدادها را برای بیشبرد این هدف با موفقیت آزمایش و به تمام ورزشکاران این رشته معرفی نمود.  

معرفی این جاذبه های ملی - طبیعی و حضور گردشگران ورزشی، تفریحی و علمی در روستای خفر علاوه بر توسعه صنعت گردشگری در کشور، بر توسعه فرهنگی ، اجتماعی مردم نیز سرعت بخشیده، همچنین معیشت جدید پایداری را برای اهالی روستا به ارمغان می­آورد.

 

با تلاش کانون سبز فارس و همیاری صمیمانه اعضای آن گروهی از فعا لان زیست محیطی در منطقه وروستای خفر در جهت بایش و حفظ منطقه دنا منسجم گرد یده و با همکاری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری یاسوج تحت عنوان «راهنمایان محلی گردشگری دنا » جهت گذراندن دوره آموزشی عازم این شهرگردیدند. این افراد از تمامی روستاهای حاشیه دنا علاقه مندانی بودند که با گذراندن این دوره به عنوان راهنمایان محلی درکل منطقه مشغول به فعالیت شده و با گسترش این برنامه مشکل اشتغال جوانان نیز مرتفع می­گردد. در روستای خفر نیز با اجرایی شدن پروژه ارائه شده از این راهنمایان به صورت متمرکز استفاده خواهد شد.

از فعالیتهای مثبت و موثر دیگری که کانون سبز فارس در جهت فرهنگ سازی و علاقه­مند نمودن کودکان و نگاه ویژه و پایه ای به آموزش مسائل زیست محیطی به آنان در منطقه دنا انجام داده است جمع­آوری و چاپ کتاب نقاشی بچه­های دنا می باشد. این کتاب حاوی نقاشی کودکانی است که با دیدن خطوط ساده ترسیم شده خود در این کتاب چنان به وجد آمده بودند که بسیاری از آنان تاکنون تعداد زیادی نقاشی با الهام از روستا و محیط اطراف خود تهیه و امیدوارند بار دیگر نماد محرومیت و عشق آنان به طبیعت اطراف خود را در مجموعه ای دیگر ببینند.

 

در پایان از طرف ساکنین منطقه دنا و بالاخص اهالی روستای خفر از اعضای هیات مدیره کانون سبز فارس آقایان بهمن ایزدی، نعمت اله امیریان، شهریار ایزدی، ایرج غاز یانی و ... و همچنین از مدیران و کارکنان و داوطلبین دفتر برنامه عمران سازمان ملل متحد خانمها لاله دارایی، خانم شهر بابکی و تمامی عزیزا نی که در راه یاری رساندن به مردم محروم ساکن در حاشیه دنا و حفظ و حراست از منابع موجود در آن تلاش و کوشش فراوان انجام داده و می­دهند تشکر و قدردانی می­نمایم و نیز مراتب سپاسگزاری خود را از آزادمردی اعلام می­نمایم که صاداقانه ، دلسوزانه و بی­ریا برای اعتلای نام دنا وحفظ و حراست از آن و رفع محرومیت از حاشیه نشینان آن با روحی بلند و شخصیتی بی ریا­، فداکارانه با ایجاد شور و نشاط بین مردم دریچه­ای تازه از امید وخود باوری را روبروی آنها گشود. شخصی که از شروع آشنایی با او به جز نگاه خیرخواهانه در رفع محرومیت و همدردی با مردم محروم و تلاش بی­وقفه در رفع آلام آنها از او چیزی به یاد نداریم. 

آقای بهمن ایزدی، بنده به عنوان عضو کوچکی از جامعه محلی روستای خفر خاضعانه و بی­ریا دستهای مهربان شما را بوسیده و عرض می کنم که دنا با وجود دلسوزانی همچون شما همیشه استوار و دنانشینان سرخوش و امیدوارند. سلام شما را به دنا رساندیم و دنا هم با جوش و خروش رودخانه­ها و آبشارها و سکوت غارهایش، آواز کبک و پرندگان خوش نوایش، بوی خوش عطرگلها و گیاهانش، عظمت و استواری قله هایش جواب سلام شما را داد.

اگر تمام کوهها و قله های دنیا بهمن سخت و سرد و سهمگین و مرگ آور و ترسناک دارند دنای ما بهمنی دلسوز و مهربان و امید بخش دارد که به وجود او مغرور و مفتخریم.

آقای ایزدی از شما متشکریم.

 

سید اسماعیل موسوی

( رئیس هیئت مدیره کانون سبز یاران دنا )

نوشته شده توسط بهمن ایزدی در 2:19 | | لینک به این مطلب
جمعه هجدهم خرداد 1386
پروژه دنا و سال 2002

 

فهرست مطالب

 

  • مقدمه
  • معرفی اجمالی منطقه دنا
  • دلایل اجرای طرح تحقیقاتی، پژوهش و شنا سایی منطقه و قلل دنا
  • گزارش اجمالی اجرای طرح پژوهش و شنا سایی منطقه مرتفع دنا به منظور تهیه اولین نقشه جامع و کامل رشته کوه دنا
  • مطالعات و فعا لیتهای میدانی
  • گزارش اجمالی برگزاری کارگاههای توانمند سازی بومیان منطقه دنا با همکاری UNDP GEF/SGP
  • محور فعالیتهای انجام شده
  • دستاوردهای طرح
  •  چشم انداز پایداری پروژه

 

مقدمه:

اگرادعا کنیم که بستر و جان مایه تمامی هنرها، طبیعت است، سخنی دور از واقعیت نگفته­ایم. چرا که دیدن یک گل، شنیدن صدای یک آبشار، ترنم حرکت یک جویبار و سایه یک درخت می­تواند برای هنرمند دست­ مایۀ بوجود آوردن یک اثر ارزنده، یک تابلوی نقاشی بی نظیر، یک غزل دلچسب و یک موسیقی روح نواز و بطور خلاصه بیان یک نیاز باشد...

لذا بهره­وری اصولی و متنا­سب با حفظ ارزشهای محیط زیست، از مواهب طبیعی و زیبایی­های طبیعت،  می­تواند یکی از مهمترین ارتباطات سالمی باشد که انسان امروزی برای رفع نیاز خویش به آنها محتاج است. با عنایت به چنین نیازی، ضروری است که جامعه بشری تلاش خویش را برای شناخت بیشتر محیط زیست و طبیعت، افزایش دهد تا در سایه آگاهی و شعور اجتماعی به اهمیت والای ارزشهای طبیعی و زیست محیطی پی­ببرد و در این صورت است که اقدامات و مشارکتهای مردمی برای حفظ و نگهداری زیست بوم تشدید می­گردد.  پر واضح است که حمایتهای سازمانهای بین المللی و دولت بر اساس برنامه­ریزی­های صحیح می­تواند نقش مهمی در ارتقاء سطح فرهنگی مردم و گسترش اهداف تشکلهای غیردولتی نظیر کانون سبز را فراهم آورد.

به منظور دستیابی به اهداف فوق و معرفی رشته کوه دنا جهت ایجاد بسترهای مشارکت مدار، در راستای اهمیت حفظ مناطق طبیعی دنا، کانون سبز فارس اقدام به اجرای طرح پژوهش و شناسایی منطقه دنا و متعاقب آن چاپ اولین نقشه جامع و کامل دنا نمود و با برگزاری کارگاههای آموزشی توانمند سازی جوامع محلی کوهپایه­نشین منطقه دنا، ضمن ارائه طرح ایجاد اشتغال جایگزین برای بومیان، آنان را به پایش و حفظ منطقه دنا آشنا نمود.

 

معرفی اجمالی منطقه دنا:

بر اساس اجرای طرح تحقیقاتی کانون سبز و دست یافتن به آخرین اطلاعات مربوط به اکوسیستم  منطقۀ دنا، رشته کوه دنا به طول هشتاد کیلومتر در جنوب ایران قرار دارد و از شرق به استان فارس، غرب به استان چهار محال و بختیاری، از جنوب به استان کهکیلویه و بویر احمد و از شمال به استان اصفهان محدود می شود. بلند ترین قله آن به ارتفاع ۴۴۳۵ متر از سطح دریا به نام قاش مستان (بیژن 3) می­باشد. کوهستان دنا بلند ترین نقطه در رشته کوه زا­گرس می­باشد. رشته کوه دنا درموقعیت جغرافیایی ۱۵/۳۱ ـ ۵۲/۳۰ عرض شمالی و ۳۶/۵۱ ـ ۰۹/۱  طول شرقی قرار دارد و دارای ۴۷ قله با ارتفاع بالاتر از ۴000 متر از سطح دریا می باشد که به پشت بام جنوب ایران معروف است.

بدلیل مرتفع بودن رشته کوه دنا، استپیهای ارتفاعات مختلف آن متنوع می­باشد و بدین لحاظ وجود مراتع سرسبز در کوهپایه ها، زیبایی و شکوه خاصی به برف چالها و یخچالهای دائمی دنا می­دهد. همین امر از طرف دیگر موجب شده تا یخچالهای ماندگاری مانند قاش مستان، بزکش، زندان،  پی دنی، کالا دون، آب اسپید، کرسمی، کیخسرو، پازن پیر در همه ایام سال باقی بمانند و در طول بهار و تابستان، برف آبهایخویش را کریمانه به دشتهای پادنا و بویر احمد سرازیر نمایند وآن مناطق را به یکی از سرسبزترین و پربهره­ ترین مراکز تولید میوه کشور درآورند.  یخچالهای شگفت انگیز مزبور از ویژگیهای والایی جهت معرفی به صنعت گردشگری و ارائه به کوهنوردان داخلی و خارجی جهت اجرای برنامه های سیاحتی و ورزشی برخوردار می­اشند.

چشمه­های مختلف دنا نیز ضمن زیبا یی وصف ناپذیری که دارند از چنان آب گوارا یی برخوردار هستند که یکی از منابع مهم آب شرب انسانی استا نهای همجوار به شمار می­روند و از جمله می­توان به چشمه چکنم، چشمه میشی، چشمه گاودانه، چشمه کهگل، چشمه گنجه­ای و چشمه نقل اشاره نمود. وجود غارهای متعدد با ویژگیهای منحصر به فرد دارای ارزش های فراوانی است که می تواند، جهت مطالعه مجامع علمی و صنعت اکوتوریسم و جامعۀ ورزشی بین المللی مورد استفاده قرار گیرد.

 

 

قابل ذکر است که جبهه جنوبی رشته کوه دنا به طوری متصل به دیواره است که این دیواره ها  و  صخره­ها تا خط الراس اصلی به ارتفاع ۴۰۰۰ متر ادامه می­یابد. رشته کوه دنا محل مناسبی برای چرای وحوش منطقه مانند کل و بز و قوچ و میش می­باشد. به دلیل مرتفع بودن آن، مکان امنی برای وحوش منطقه بالاخص برای تابستان گذرانی آنان به شمار می­رود.

خوشبختانه قریب به دوازده سال است که برنامه های حفاظت از گونه­های گیاهی و جانوری و نگهداری بیشتر تنوع زیستی موجود در منطقه دنا و پایش اکوسیستم مرتفع آن در حوزه عملیاتی سازمان حفاظت محیط زیست قرارگرفته است. این منطقه بعنوان مرتفع ترین و وسیع­ترین منطقه استحفاظی تحت مدیریت اداره کل حفاظت محیط زیست استان کهکیلویه و بویر احمد قرار دارد. طی تلاش محیط بان­های دلسوز آن سازمان، شاهد احیاء مجدد تنوع زیستی و پوشش گیاهی منطقه دنا می­باشیم. با نظر به گستردگی منطقه حفاظت شده دنا، انتظار می­رود از طریق سازمانهای دولتی ذیربط برنامه حفاظتی دنا شامل حمایتهای بیشتری گردد.

 

دلایل اجرای طرح تحقیقاتی پژوهش و شنا سایی منطقه و قلل دنا:

1- گستردگی و وسعت زیاد منطقه دنا که در محدوده چهار استان همجوار قرار دارد و دیگر اینکه دارای اکوسیستم بکر و دست نخورده­ای می باشد که ناشناخته باقی مانده بود. 

۲- دور و نامشخص بودن مسیرهای دستیابی به قلل مختلف

3 . عدم وجود اطلاعات دقیق از قلل و مکانهای شاخص و نامشخص بودن تعداد و نام دقیق و ارتفاع قلل.

۴- عدم وجود نقشه جامع منطقه دنا (به لحاظ توپوگرافی منطقه، ارتفاع قلل، نام مکانها و قلل و موقعیت دره ها و یخچالها).

۵- نامشخص بودن مبدأ و راههای اصلی صعود به قلل مختلف.

۶- عدم وجود اطلاعات دقیقی راجع به یخچالهای دائمی دنا.

7- نامشخص بودن مسیرهای صعود بالاخص از روی خط الراس اصلی با ارتفاع حدود ۴۰۰۰ متر.

8-  نبودن اطلاعات کافی راجع به دره ها، دیواره ها، حیات وحش و مناطق بکر که از منظر ارائۀ استعدادهای اکوتوریسم نیز حائز اهمیت می­باشد.

۹- عدم وجود اطلاعات کافی در مورد چشمه ها و آبشارها و بطور کلی حوضه های آبریز و آب خیز منطقه و قلل دنا که از مجموع آنها رودهای عظیمی تشکیل می­گردد.

۱۰- عدم وجود اطلاعات کافی در زمینه علت بروز بحرانهای زیست محیطی در دنا.

به هر تقدیر در طول مدت ده سال گذشته از سال 1376این کانون با تلاش هماهنگ و برنامه­ریزی صحیح در اجرای طرح شناسایی منطقه و قلل دنا با پژوهش و صعود مکرر به خط الراس اصلی و چهل و هفت قله بالای چهار هزار متر، ضمن مشخص نمودن مرتفع ترین قله منطقه موفق گردید به برنامه­های وعده کرده جامه عمل بپوشاند. برای اولین بار در منطقه دنا به موفقیتهای شایانی دست یابد. لازم بذکر است که با توجه به بکربودن منطقه دنا، قبل از اجرای طرح این کانون، حتی در مورد تعداد دقیق قلل دنا هیچ گونه اطلاعات صحیحی وجود نداشت.

با نظر به کارنامه موفق صدر الاشاره که نمونه ای از تلاشهای دلسوزانه جمعی از دوستان و حافظان طبیعت می­باشد و نیز مصمم بودن اعضاء این کانون در طریق تعمیم و گسترش بینش و روشهای زیست محیطی جهت نجات طبیعت از روند تخریب و رسیدن به جامعه­ای سبز و گسترش فضای سبز شهری و حفظ کیفی و کمی آثار ملی استان و کشور و زدودن چهره جامعه شهری از هر نوع آلودگی و تشویق و ترغیب عموم به رعایت اصول بهداشتی حفظ محیط زیست و تعمیم و گسترش ورزش بخصوص در بین جوانان و ایجاد بسترهای مشارکت مدار برای حفظ و پایش منطقه دنا و همچنین استفاده بهینه از استعدادهای اکوتوریسم میهن گرامی، این کانون سعی دارد با کانالیزه نمودن مشارکتهای مردمی و با معاضدت وهمکاری های متقابل بتواند در جهت شنا سایی ومعرفی بهتر پتانسیل های طبیعت کشور بالاخص اکوسیستم کوهستانی رشته کوه ارزشمند زاگرس و شکوفایی بیشتر بخش زیست محیطی، فرهنگی، ورزشی کشور و استان فارس گامهای مؤثرتری بردارد.

 

 

گزارش اجمالی طرح پژوهش و شناسایی منطقه مرتفع دنا به منظور تهیه اولین نقشه جامع کامل رشته کوه دنا: 

کانون سبز بدلیل داشتن پتانسیل لازم و با انگیزۀ شناسایی و معرفی بخش ارزشمندی از طبیعت پهناور ایران که دارای ویژگی­های طبیعی و منحصر بفرد در مرکز رشته کوه زاگرس می­باشد، نسبت به طرز صعود و شناسایی منطقه و قلل مرتفع دنا که از نادرترین میراث­های طبیعی و با ویژگی­های زیبای بی­نظیر و از مفاخر ملی بشمار می رود اقدام نموده و پس از تصویب طرح فوق در مجمع عمومی مربوطه، گامهای مقدماتی جهت برنامه­ریزی و تدوین برنامه­های اجرایی طرح برداشت شد. بالاخص در زمینه بررسی مسیرهای صعود، جمع­آوری وسائل کوهنوردی جمعی و فردی، تهیه امکانات و تجهیزات پیشرفته و مدرن اندازه­گیری ارتفاع قلل و توپوگرافی منطقه، تجهیز و آموزش افراد شرکت­کننده در برنامه­های صعود، تامین بودجه از محل اعتبارات شخصی جهت انجام هزینه­های جاری، اقدام علمی و عملی انجام پذیرفت.

سپس با برگزاری جلسات توجیهی مکرر با مسئولین استان کهکیلویه و بویر احمد و ادارات ذیربط نظیر اداره کل حفاظت محیط زیست، اهمیت انجام تلاش سترگ شناسایی منطقه و قلل دنا بر همگان روشن گردید. کانون سبز با هماهنگی لازم فعا لیتهای سازنده خویش را آغاز نموده و وارد مرحله علمی و فعالیتهای سنگینی گردید، که تاکنون در تاریخ کوهنوردی و تحقیقاتی کشور منحصر بفرد بوده است. تحقیقات مذکور بر روی منطقه مرتفع و صعب العبور دنا که دربرگیرنده تمامی موضوعات مربوط به اندازه­گیری موقعیتهای طبیعی و توپوگرافی منطقه و اهداف جامع زیست محیطی باشد، تا به حال اتفاق نیافتاده بود. بدین لحاظ اولویت انتخاب منطقه مرتفع و همیشه سفید دنا جهت انجام برنامه­های تحقیقاتی، علمی، پژوهشی و فرهنگی در سرلوحه اقدامات علمی کانون سبز قرار گرفت.

 

مطالعات و فعالیتهای میدانی:

- ریشه یابی علت بروز مشکلات

- گزینش روستاهای حائز شرایط

- بررسی نقش سازمانهای غیردولتی، جوامع محلی، ریش سفیدان وسازمانهای دولتی

- برنامه ریزی و تصمیم گیری برای تحقق کارهای آینده 

- بررسی مجدد وضعیت اقلیمی و محلهای برگزاری کارگاههای آموزشی

- بررسی وضعیت اقتصادی و اجتماعی جامعه محلی

- نیاز سنجی جامعه محلی در رابطه با منابع موجود و غیر آن

- شناخت راهکارهای اصولی جهت فعالیت مشارکت مدارجوامع محلی درطریق رفع معضلات اجتماعی و اقتصادی خودشان

- ظرفیت سنجی فکری و فیزیکی جوا مع محلی جهت پایش منطقه دنا

- نظرسنجی جوامع محلی در رابطه با ایجاد معیشت جدید و یا جایگزین در منطقه

- بررسی چگونگی ارتباط جوامع محلی با بخش های دولتی وغیر دولتی

- بررسی تاثیر رشته کوه دنا بر فرهنگ و آداب و سنن کوهپایه نشینان منطقه دنا

- شنا سایی افراد بومی فعال جهت اداره برنامه های پروژه

- شنا سایی روستاییان دارای پتانسیل اجتماعی جهت ایجاد ارتباطات مردمی

 

  گزارش اجمالی برگزاری کارگاهای توانمندسازی بومیان منطقه دنا: 

با نظر به اطلاعات کامل و ارزشمند کانون سبز فارس در طول هفت سال برنامه تحقیقاتی خویش در منطقه دنا و نامگذاری سال ۲۰۰۲ به عنوان سال بین­المللی کوهها بهانه­ای شد تا اطلاعات جمع­آوری شده از اکوسیستم مرتفع منطقه دنا جهت افزایش آگاهی هموطنان و نیز محققین و ملل دیگر در اختیار آنان قرار گیرد. بر همین اساس پروژه دنا در سال ۲۰۰۲ مورد حمایت صندوق کوچک تسهیلات محیط زیست جهانی سازمان ملل متحد قرار گرفت. این پروژه تحقق موضوعات ذیل را دنبال نمود و به اهداف ارزنده­ای دست یافت. 

- حفظ محیط زیست رشته کوه دنا در خط الراس به طول ۸۰ کیلومتر

- معرفی طبیعت ایران به ویژه طبیعت منحصر به فرد منطقه دنا که دارای ۴۷ قله بالای ۴۰۰۰ متراست.

- افزایش آگاهی مردم و مسئولین نسبت به حفاظت از طبیعت دنا

- ترویج فرهنگ مدیریت و نگهداری و پاس داشت عناصر اصلی حیات یعنی آب، خاک وهوا

 

- شناسایی آبشارها، یخچالهای دائمی، گونه های گیاهی و جانوری

- ارتباط نزدیک و دائمی با افراد محلی و ساکن در حاشیه رشته کوه دنا و در تمامی جبهه های آن

- توانمندسازی مردم محلی از طریق برگزاری کلا سهای آموزشی تا از طریقدست یابی به راهکارهای تامین معیشت جایگزین به پاس داشت محیط زیست خودشان تشویق شوند.

 

- ایجاد کلاسهای آموزشی در ۱۷ روستای مورد نظر در منطقه دنا در جهت پاس داشت رشته کوه دنا و تربیت ۴۰ نفر راهنمای گردشگری طبیعت دنا برای رونق اکوتوریسم منطقه دنا. کانون سبز فارس در طریق اجرای اهداف پروژه نسبت به برپایی کارگاههای آموزشی جوا مع محلی کوهپایه دنا اقدام نمود. کارگاههای مذکور به منطور ارتقاء دانش زیست محیطی زیست مندان کوهپایه دنا در زمینه های زیر برگزار گردید:

۱- معرفی ویژگی­ها و تنوع زیستی دنا

۲- عوامل تهدید و تخریب دنا

۳- شنا سایی مشاغل پایدار در بخش اکوتوریسم

۴- ترغیب و تشویق بومیان در حفاظت از منابع زیستی دنا

۵- فراهم نمودن بستر فعالیت های مشارکت مدار بومیان جهت پایش منطقه دنا و رفع معضلات اجتماعی و زیست محیطی منطقه

۶- ایجاد انگیزه و حساسیت به منظور تشکیل شبکه زیست محیطی بومیان استانهای همجوار با دنا

۷- متشکل نمودن بومیان حول محور فعا لیتهای زیست محیطی و اجتماعی بمنظور حضور فعال آنان در فرآیند برنامه های مشارکتی

8- راه اندازی سایت بین المللی دنا به آدرس:www.dena2002.com

 

بدیهی است استمرار برنامه های آموزشی فوق، جوامع محلی دنا را در جهت نیل به تحقق اهداف توسعه پایدار یاری خواهد داد.

 

 

محورفعالیت های انجام شده:

- دسته بندی اطلاعات جمع­آوری شده منطقه و قلل دنا در طول هفت سال فعالیت تحقیقاتی

- مرتب نمودن اطلاعات جمع­آوری شده راجع به موقعیت جغرافیایی، توپوگرافی و ارتفاعات مختلف اکوسیستم کوهستانی دنا توسط دو تیم کاری و متخصص در شیراز و تهران به مدت دو سال

-  تهیه و تدوین اولین نقشه جامع و کامل راهنمای صعود به رشته کوه دنا و توزیع آن در سطح کشور

- راه اندازی سایت اینترنتی مربوط به معرفی رشته کوه و مناطق دنا که درسطح ملی و بین المللی مورد توجه عموم می باشد به آدرس:  www.dena2002.com

-  برگزاری کارگاههای آموزشی توانمندسازی جوامع محلی در هفده روستای کوهپایه دنا

- انتخاب و آموزش ۴۰ نفر بلد محلی به منظور پایش منطقه دنا و تشکیل کلاسهای آموزشی با همکاری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان کهکیلویه و بویر احمد و استفاده از امکانات دانشگاه یاسوج و اخذ مجوز رسمی برای آنها

  

- ارائه الگوی ارزنده معیشت جایگزین متناسب با شرایط اقلیمی جامعه روستایی و عشایری منطقه دنا

- آموزش علمی و عملی راهنمایان محلی انتخاب شده در زمینه های فنون کوهنوردی و تورگردانی و راهنمایی گروه در محیط های طبیعی توسط کار شناسان کانون سبز فارس

- انجام و استمرار فعا لیتهای فرهنگی و هنری جهت ارتقاء سطح آگاهیهای عمومی برای حضور بیشتر بومیان در طریق حفظ طبیعت 

- تنظیم واجرای برنامه بازدید ۵ روزه حدود ۳۵ نفر از مسئولین سازمان دولتی و بین المللی و اساتید دانشگاه از منطقه کوهستان دنا. شایان ذکر است که دراین بازدید آقای لاینز نماینده مقیم سازمان ملل متحد در ایران و همراهان ایشان و همچنین سرکار خانم مهندس دارائی مسئول دفتر توسعه و عمران سازمان ملل متحد واعضاء کمیته ملی راهبری حضور بسیار فعالی در رسیدن به اهداف کانون سبز فارس داشته اند.

- برنامه ریزی و اجرای اولین صعود سراسری کوهنوردان فارس به تمامی قلل دنا در تابستان سال ۱۳۷۷

- همکاری و انجام فعالیت های مشترک با ارگانهای دولتی در برگزاری اولین صعود زمستانی دربخش وسیعی از قلل دنا در زمستان سال ۱۳۸۲ که زمینه ساز صعود کشوری کوهنوردان اقصی نقاط کشور با حضور فدراسیون کوهنوردی کشور در زمستان سال ۱۳۸۳ به قلل دنا شد.

-  راهنمایی و شرکت در تشکیل سازمانهای غیر دولتی محلی و آموزش اعضاء آنها به منظور توسعه زمینه های عملی حفظ و پایش طبیعت و تعیین اهداف زیست محیطی منطقه و همچنین تشخیص راههای رسیدن به آنها ضمن استفاده از برنامه های عمرانی دوایر دولتی ذیربط و امکانات محلی و همچنین سازمانهای بین المللی.

- برگزاری کارگاههای آموزشی مدیریت مشارکتی جوامع محلی برای فعا لان زیست محیطی روستاهای دنا، که بواسطه آن بومیان منطقه دنا به همراه برخی از سازمانهای غیر دولتی کشور در سه دوره ده روزه با برنامه های آموزشی مدیریت مشارکتی در شیر از و روستای خفر آشنا شدند.

شایان ذکر است کارگاههای فوق با مدیریت جمعیت حامیان اندیشه سبز  و  با حمایت  UNDP/GEF/SGP برگزار شد.

 - برپایی نمایشگاه عکس ویژگی های رشته کوه دنا به مدت یک هفته در سالن نمایش هتل هما شیراز و همچنین برگزاری نمایشگاه عکس در تهران با عنوان دنا، غریب آشنا در تالار هفت پیکر مجموعه فرهنگی هنری نظامی گنجوی

-  درراستای تعمیم فرهنگ صلح و دوستی با طبیعت و بسط آموزشهای زیست محیطی با فرآیند رشد خلاقیت های هنری کودکان، نسبت به جمع­آوری نقاشی دانش آموزان مقاطع دبستان و راهنمایی روستاهای اطراف منطقه دنا، با موضوع محیط زیست و طبیعت، با همکاری مدیران و معلمان آموزش و پرورش مناطق همجوار با دنا اقدام گردید و پیرو آن در سال ۱382 اولین نمایشگاه نقاشی کودکان دنا در شهر بیده دایر گردید، که مورد بازدید اعضاء ... و ریاست برخی از دانشگاه های کشور وتشکلهای زیست محیطی و مسئولین محلی و عموم علاقمندان قرار گرفت.

- چاپ و انتشار کتاب نقاشی بچه های دنا از تصاویر برگزیده شده در نمایشگاه فوق در سال 1383 انجام پذیرفت که طی توزیع آن در منطقه و ارسال به ذینفعان و گروههای هدف در کشور، تأثیرات بسزایی در رشد رفتارهای اخلاقی و فرهنگی کودکان و بومیان منطقه داشته است.

- انجام فعالیتهای مستمر برای جذب حمایتهای دولتی و بین المللی، که طی آن جلسات مکرری بین مسئولین کانون سبز فارس و نماینده اعزامی... انجام شد و همچنین حضور جدی در جلسات بخش دولتی ذیربط برای ایجاد نگرش جدی به اجرای طرح حمایت از رشته کوه زاگرس مرکزی. وجود نقشه جامع دنا و همچنین دلایل توضیحی و توجیهی کارشناسان کانون سبز و از طرفی رویکرد بخش دولتی، منجر به امضاء پروژه بین المللی حفاظت از تنوع زیستی زاگرس درسال 1382 گردید. پروژه زاگرس، طرح مشترک سازمان حفاظت محیط زیست و تسهیلات محیط زیست جهانی ... است و مقرر شد فاز مطالعاتی آن به مدت یک سال انجام شود. این مهم در مدت سه سال تحقق یافت. این پروژه در منطقه زاگرس مرکزی و در رشته کوه دنا درحد فاصل استا نهای فارس، چهارمحال وبختیاری، اصفهان و کهکیلویه و بویراحمد درمحدوده کوهستانی به وسعت 5/2 میلیون هکتار انجام می شود. مهمترین هدف این پروژه حفاظت از تنوع زیستی زاگرس مرکزی با ایجاد زمینه ها و سامان­دهی و بهبود شرایط معیشتی بومیان وکمک به اقتصاد جوامع محلی ساکن در منطقه پروژه می­باشد. بهره برداری پایدار از زمین و منابع، مدیریت مراتع و بهره برداری پایدار از استعداد های اکوتوریسم با مشارکت جوامع محلی از فعا لیتهای پروژه مذکور می­باشد. سند پروژه زاگرس درهفتم تیرماه 1383 توسط معاون امور طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست و نماینده موقت مقیم سازمان ملل متحد در تهران امضاء شد.

- به منظور ایجاد ارتباط های فرهنگی و ورزشی بین بومیان منطقه دنا و گروههای هدف و از طرفی دیگر معرفی استعدادهای طبیعی و ورزشی رشته کوه و منطقه اجتماعی دنا به جامعه ورزشی کشور و بسترسازی فعا لیتهای مشارکت مدار بومیان حول ارائه خدمات به صنعت گردشگری در خردادماه سال 1383 مبادرت به برگزاری بزرگترین برنامه دوچرخه کوهستان در کشور نمودیم. این برنامه با نام (تور دوچرخه کوهستان پیرامون منطقه دنا) آغاز گردید. برنامه های مطالعاتی و میدانی این تور از تابستان سال 83 شروع شد و با برگزاری تور دوچرخه استان فارس به منظور شناسایی مسیرهای اجرای تور دوچرخه کشوری با همکاری کمیته دوچرخه کوهستان استان فارس تلاشها یی صورت پذیرفت که ماحصل آن تدوین طرح برگزاری تور دوچرخه کوهستان کشوری شد.

برنامه مذکور از تدریغ 12 / 3 ۸۴ لغایت 1۶ / 3 /۸۴ با حضور 200 نفر ورزشکار رشته دوچرخه کوهستان از سراسر استانهای کشور انجام گردید. ابتدا پس از حضور ورزشکاران در شهرستان شیراز و شرکت در مراسم باشکوه افتتاحیه، درغروب این روز عازم شهرستان سپیدان در90 کیلومتری شمال غرب شیراز شدند. پس از 3 روز رکاب زدن موفق به پیمودن مسافتی حدود 300 کیلومتر پیرامون رشته کوه دنا شدند.

ورزشکاران که به مناسبت پاسداشت ارزشهای ملی، طبیعی درهفته محیط زیست در این برنامه حضور یافته بودند تحت تاثیر اکوسیستم ارزشمند دنا قرار گرفتند و به اتفاق اذعان داشتند که قبل از ورود به منطقه دنا فکر نمی­کردیم که در کشورمان چنین عوارض طبیعی باشکوهی وجود داشته باشد. از طرف دیگر میهمان نوازی و استقبال بومیان آبادی­های بین مسیر، گروههای هدف را تحت تاثیر ارزشهای اخلاقی قرار داد و همچنین ورزشکاران ضمن ارتباط با فعالان زیست محیطی منطقه دنا، با پتانسیل های گرانقدر انسانی آن سامان آشنا شدند.

دوچرخه سواران پس از عبور از مناطق کوهستانی دنا در استا نهای فارس، اصفهان و چهارمحال و بختیاری، وارد استان کهکیلویه و بویر احمد شدند. پس از رکاب زدن از مناطق جنوب غربی دنا، در آخرین روز برنامه از شهر سی سخت مرکز شهرستان دنا عبور کرده و پس از شرکت درمراسم بسیار صمیمی و پرارزش اختتامیه، عازم شیراز شدند.

 

 

 دستاوردهای طرح:

 افزایش آگاهیهای ملی و بین المللی دررابطه با ارزشهای ملی و طبیعی کشور از طریق راه اندازی سایت اینترنتی به آدرس www.dena2002.com

- ارایه اطلاعات دقیق و جدید در مورد موقعیت جغرافیا یی منطقه در سطح ملی و بین المللی

- ارتقاء تجربه و آگاهی جوامع محلی کوهپایه نشین منطقه دنا

- گسترش نشستهای محاوره­ای و جدی با شرکت روستائیان در موضوعات اجتماعی و زیست محیطی

- ایجاد ارتباط بین بخشهای دولتی، غیر دولتی، دانشگاهیان وسازمانهای بین المللی متاثر از برنامه­های انجام شده پروژه

- معرفی بیشتر سازمانهای غیر دولتی، زیست محیطی به مردم جهت فعا لیتهای زیست محیطی و اجتماعی مشارکت­مدار بین تشکلهای مردمی و دولت وسازمانهای بین المللی، ایجاد تعامل صمیمی تر روستائیان جهت رفع مشکلات موجودشان

- ایجاد نگرش و حمایت جدی بخش دولتی و غیر دولتی جهت آموزش و تربیت راهنمایان گردشگری طبیعت دنا و تحت پوشش قرارگرفتن آنان از طریق آموزش و تربیت اصولی به منظور ایجاد اشتغال جایگزین و پایدار در منطقه که به پایش دنا می­انجامد.

- ایجاد زمینه­های همکاری در راستای معرفی راهنمایان گردشگری منطقه به آژانس های توریستی توسعه بخش دولتی

- بوجود­آمدن زمینه همکاری بین سازمانهای دولتی و غیردولتی و دانشگاه، همچنین سازمانها و مؤسسات بین المللی برای دستیابی به اهداف پروژه

- ظهور خلاقیت های فردی و آگاهیهای عمومی با تلفیق دانش بومیان در اثر آموزشهایانجام شده توسط کانون سبز که منجر به تشکیل کلاسهای مدیریت مشارکت بومیان توسط تشکل غیر دولتی جمعیت حامیان اندیشه سبز با همکاری صندوق تسهیلات محیط زیست جهانی گرد ید.

- تشکیل سازمان غیردولتی کانون سبز یاران دنا در روستای خفرو ایجاد ارتباط تشکل مذکور با جوامع بین­المللی و ارگانهای دولتی ذیربط و همچنین سازمانهای غیردولتی به منظور دستیابی به اهداف زیست­محیطی و اجتماعی

- تشکیل شدن گروههای محلی و فعالان منطقه در ایجاد گسترش فرهنگ حفظ و حراست از ارزشهای ملی منطقه دنا

- ایجاد حساسیتهای عمومی در راستای فراهم شدن آمادگی ذهنی و عملی جوامع ملی و محلی برای پایش منطقه دنا

- فراگیری فعا لیتهای آموزشی بومیان و انتقال تجربیات موفق آنان برای نیل به اهداف اجتماعی و اقتصادی مشترک

- ایجاد راهکار متناسب با شرایط اقلیمی به منظور دستیابی به راهکارهای معیشت جدید در راستای نجات و پاس داشت طبیعت با فرآیند محو فقر اقتصادی و فرهنگی

- بوجود آمدن فضای توسعه فعا لیتهای فرهنگی، هنری و آموزشی در سطح مناطق مورد فعالیت پروژه

- ایجاد انگیزه بیشتر برای بومیان در طریق حفظ هویت و ارزشهای انسانی و ملی منطقه دنا

- افزایش آگاهیهای بین المللی در مورد منابع کشور

- زمینه سازی حضور جوا مع بین المللی نظیر GEF  برای انجام پروژه زاگرس مرکزی با رویکرد حفاظت از تنوع زیستی و بهبود اقتصادی جوامع محلی دنا

- ارتقاء سطح فرهنگ زیست محیطی بومیان که فرایند شناخت منابع خودشان و حفاظت از آن را به همراه داشت

- افزایش آگاهی بومیان در مورد منابع و موهبت های طبیعی در اثر مطالعه اولین نقشۀ منطقه دنا

- معرفی استعدادهای اکوتوریسم

- فراهم نمودن زمینه های معیشت جدید و پایدار

- معرفی استعداد های طبیعی و ورزشی و فرهنگی دنا به گروههای هدف

- ایجاد بسترهای حضور جدی گروههای هدف نظیر ورزشکا ران، کوهنوردان و تو ریسم در منطقه

- ایجاد تعامل و همکاری جوا مع محلی با گروههای هدف

- دریافت لوح تقدیر روز جهانی محو فقر در روز 19/7/1383 ازطرف نماینده مقیم سازمان ملل متحد و ریاست دفتر پروژه­های کوچک تسهیلات محیط زیست جهانی UNDP-GEF-SGP و همچنین ریاست سازمان جوانان ایران بدلیل فعا لیتهای فقرزدا یی و ایجاد معیشت پایدار کانون سبز فارس در منطقه دنا

 

چشم انداز پایداری  پروژه:

۱- حمایت و همکاری مستمر بخشهای دولتی، غیر دولتی و بین المللی از دستاوردهای پروژه 

2- حمایت مستمر کلیه دست اندرکاران بخشهای دولتی، غیر دولتی و بین المللی از پروژه کانون سبز یاران دنا (فعا لان زیست محیطی روستای خفر) که تحت آموزش و شرکت در برنامه های مشارکتی، طی پروژه دنا و سال 2002 ، ظهور نمود. 

۳- طبعاً یکی از عوامل بسیار مهم که می تواند در طریق پایداری پروژه مهم تلقی شود، «اجرای برنامه ارزیابی و ارزشیابی می باشد» که ضمن مستند نمودن پروژه، انتطار دارد مسؤولین سازمان ملل در قالب بیان پروژه­ای که توسط کارشناسان ذیربط و مستقل اجرا می­شود، حمایتهای خویش را معمول دارند تا ماحصل تجربه های نوین پروژه دنا برای تعمیم آن در دیگر مناطق مورد استفاده قرار گیرد. از طرفی نیز عاملی باشد برای پایداری دستا وردهای پروژه دنا و سال 2002.

۴- با نظر به فعا لیتهای فرهنگی، زیست محیطی پروژه دنا که به ایجاد آمادگی های ذهنی و فرهنگی منجر شده است و بر اثر آن بومیان منطقه و فعا لان زیست محیطی، نسبت به تشکیل شبکه زیست محیطی پیرامون منطقه دنا با فرآیند حفظ و حراست از منابع دنا اعلام آمادگی نموده­اند، بنابراین حضور حمایتی و مشارکتی سازمانهای دولتی، غیر دولتی و بین المللی به منظور فراهم نمودن زمینه فعالیت شبکه مذکور می­تواند نقش مهمی برای همکاریهای بین بخشی در رابطه با پایش منابع و رفع مشکلات معیشتی مردم فراهم نماید.

۵- در طول اجرای برنامه تحقیقاتی اکوسیستم کوهستان دنا و همچنین اجرای طرح توانمندسازی جوا مع محلی کوهپایه نشین دنا، همواره مستند سازی پروژه در زمینه تهیه عکس، اسلا ید و فیلم یکی از فعالیتهای جاری گروه بوده است. بنابراین کانون سبز فارس دارای غنی­ترین آرشیو فیلم و عکس منطقه دنا می­باشد که شامل تمامی نکات تکنیکی و فنی است و قابلیت لازم برای ارائه به هموطنان و بخشهای تخصصی و نیز جامع ملل را دارد. لذا برای پایداری دستاوردهای مهم فوق و ارایه اطلاعات موجود برای استفاده کلیه علاقه مندان و معرفی اکوسیستم زا گرس مرکزی، تنوع زیستی و گونه های گیاهی منطقه، لازم می­داند جهت تهیه کتاب «اطلس دنا» و همچنین ارایه فیلم مستند دنا از طریق سازمانهای بین المللی و دانشگاه مورد حمایت جدی قرار گیرد، تا ضمن پاسداشت ارزشهای ملی طبیعی دنا و نیز دستاوردهای پروژه دنا، نسبت به ایجاد انگیزه­های ملی برای پایش منابع دنا و نیز رفع محرومیت و فقر در منطقه مورد توجه جدی واقع شود.

 

(نویسنده: بهمن ایزدی)

 

نوشته شده توسط نعمت اله امیریان در 11:18 | | لینک به این مطلب